Slovensky  
 
 
 
 

Môj prvý mesiac tehotenstva

Od mojej poslednej menštruácie ubehlo 2 až 6 týždňov, to znamená, že som v 0. až 4. týždni tehotenstva. Len nedávno som zistila, že som tehotná! Je to niečo úžasné... stále tomu nemôžem uveriť. A to som si pôvodne myslela, že mám chrípku!
 
Môj prvý mesiac tehotenstva

Ako je na tom moje dieťatko?

Vaše budúce dieťatko sa teraz podobá malej čiaročke s hlavičkou a štyrmi končatinami. Začína sa vytvárať pupočná šnúra a dochádza k cirkulácii medzi plodom a placentou.

Konkrétnejšie je plod popisovaný ako disk oválneho tvaru skladajúci sa z troch bunečných vrstiev, z ktorých sa neskôr vyvinú jednotlivé časti jeho tela. Endoderma (vnútorný zárodočný list) je základom pre tvorbu orgánov tráviaceho ústrojenstva, pečene, pankreasu a orgánov dýchacieho ústrojenstva. Zo stredného zárodočného listu sa vytvorí kostra, srdce, cievy a pohlavné orgány. A napokon z ektodermy (vonkajší zárodočný list) sa vyvinie nervový systém, zmyslové orgány, pokožka, nechty a vlasy. V prostriedku sa začína vytvárať hrbolček, ktorý je zárodkom budúcej hlavičky Vášho dieťatka! A čo sa týka srdiečka, to začína biť v podobe srdečnej trubice od konca tretieho týždňa.

Všetko je teda pripravené k tzv. „organogenéze“, t.j. k vývoju jednotlivých vnútorných orgánov a začiatku krvného obehu. Toto kľúčové štádium prebieha od štvrtého týždňa.

Správne stravovacie návyky

Mala by ste si dávať dvojnásobný pozor na to, čo jete! To však v žiadnom prípade neznamená, že máte jesť dvojité porcie! Už od začiatku Vášho tehotenstva sa Vaše potreby menia. Aby sa Vaše dieťatko správne vyvíjalo, musíte dbať hlavne na zvýšený príjem železa a kyseliny listovej (alebo vitamínu B9).

Poraďte sa so svojim lekárom, ako sa vyhnúť rizikám vážneho ochorenia Vášho dieťaťa (napr. listerióza alebo toxoplazmóza). Odporúčame Vám, aby ste sa vyhýbali niektorým potravinám, napr. surovým rybám a morským plodom, ako aj mliečnym výrobkom na báze tepelne neupraveného mlieka. Rovnako dbajte na dostatočnú tepelnú úpravu mäsa (pozor na krvavé steaky a carpaccio) a na umytie ovocia a zeleniny pred konzumáciou. Nevyhnutná je aj dôkladná hygiena: pred varením, ako aj pred jedlom si vždy umyte ruky. Nezabúdajte na pravidelné čistenie Vašej chladničky. Váš lekár Vám poradí, či poprípade nie je potrebné vykonať aj ďalšie opatrenia.

Otázka mesiaca: Mala by som užívať potravinové doplnky?

Ak ste sa v období pre tehotenstvom stravovali pestro a vyvážene, potom si nemusíte robiť starosti s pokrytím svojej potreby minerálnych látok a vitamínov. Pravda je však taká, že mnoho žien prijíma nedostatočné množstvo niektorých látok, hlavne železa a kyseliny listovej, ktoré majú už od začiatku tehotenstva prvoradý význam. V dnešnej dobe lekári takmer vždy predpisujú tehotným ženám alebo ženám, ktoré chcú otehotnieť, prípravky obsahujúce kyselinu listovú (napr. počas zdravotnej prehliadky pred počatím). Ak trpíte nedostatkom železa, je možné, že Vám lekár predpíše prípravok na užívanie. V každom prípade však platí, že by ste nemali užívať žiadne potravinové doplnky bez toho, aby ste sa predtým neporadili s lekárom.

Hmotnosť embrya sa od začiatku počatia pred štyrmi týždňami zvýšila 10 000 krát! A Vy sama urobíte všetko pre to, aby ste za 9 mesiacov (vlastne už len za 8!) porodili krásne dieťatko. Psst...zatiaľ je to len Vaše tajomstvo!

 

„Som tehotná! V hlave mi víri veľa otázok, je to opojné a zároveň znepokojujúce! A moje dieťatko je pritom ešte len také maličké ako zrnko ryže...Už ani nemôžem byť spokojnejšia!"

Soňa, 28 rokov, v 1. mesiaci tehotenstva

 
 
 
DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE PRE MAMIČKU

Dojčenie je najlepší spôsob výživy bábätka, pretože materské mlieko zabezpečuje ideálne vyváženú stravu, chráni pred rôznymi chorobami a je taktiež zdrojom ďalších výhod pre matku a dieťa.

Odporúčame, aby rozhodnutie o spôsobe dojčenia bolo konzultované s lekárom alebo pôrodnou sestričkou/asistentkou. Odporúčanie špecialistu taktiež pomáha s prípravou na dojčenie a udržanie laktácie.

Účelom náhradného dojčenského mlieka je zastúpiť materské mlieko v prípade, keď sa matka rozhodne prestať dojčiť alebo z určitých dôvodov dojčenie nie je možné. Zapamätajte si, že rozhodnutie prestať dojčiť alebo čiastočne dokrmovať obmedzí množstvo vytváraného mlieka. Pokiaľ sa z akéhokoľvek dôvodu rozhodnete ukončiť dojčenie, majte na pamäti, že takéto rozhodnutie sa ťažko mení. Berte do úvahy aj sociálne dôsledky používania náhradného dojčenského mlieka a v neposlednom rade aj finančné zaťaženie spojené s jeho používaním. Náhradné dojčenské mlieko je potrebné vždy pripravovať, využívať a uchovávať podľa návodu na etikete a takto predchádzať ohrozeniu zdravia dieťaťa. Pri zavádzaní doplnkov mliečnej stravy si zapamätajte, že musia byť prispôsobené potrebám dieťaťa, bezpečné a podávané podľa odporúčaní. Len vtedy je možné minimalizovať riziko negatívneho vplyvu na zdravie dieťaťa. Informácie na nasledujúcich stránkach poskytujú prehľad o výžive dojčiat a výrobkoch Nestlé vrátane informácií o počiatočných mliekach.

Pozor! Informácie, ktoré sa týkajú počiatočných mliek, je možné sprístupniť len na výslovnú žiadosť rodičov.

Prehlasujem, že si chcem prehliadnuť informácie o počiatočných mliekach.

Nechcem pokračovať

Chcem pokračovať