Slovensky  
 
 
 
 

Začínáme s príkrmami

 

Obdobie prechodu z výhradne mliečnej stravy k prvým príkrmom predstavuje v živote bábätka dôležitý krok. Z pohľadu správnej výživy ide o jedno z najkritickejších období. Preto je vhodné sa naň dobre pripraviť.

KEDY ZAČAŤ?

1) Dojčené deti

S prvými príkrmami sa u dojčených detí začína obvykle po ukončenom 6. mesiaci života. Podstatné je, že:

  • Dieťa saje častejšie než 8–12x za 24 hodín.
  • Udrží hlavičku vo vzpriamenej polohe, aby sa dalo kŕmiť lyžičkou.
  • Sedí s vašou pomocou.
  • Prejavuje záujem o jedlo, ktorým sa kŕmia ostatní členovia rodiny.
  • Váži viac než 6 000 g (zdvojnásobí svoju pôrodnú váhu).

Základom je zachovanie dojčenia tak, aby dieťa vypilo najmenej 500 ml mlieka. Materské mlieko je totiž to najlepšie, čo je možné malým dojčatám dať. Vďaka obsahu imunitných a hormonálnych zložiek je materské mlieko jedinečné a nenahraditeľné, pretože jeho zloženie presne zodpovedá potrebám dieťatka.

2) Nedojčené deti

U nedojčených detí sa príkrmy začínajú zavádzať, keď je dieťa hladné aj po vypití 900–1 000 ml umelej mliečnej formule. Najčastejšie sa po ukončenom 5. mesiaci veku začne podávať jednozložkový zeleninový príkrm (rovnako ako u detí dojčených). V priebehu ďalšieho mesiaca je vhodné prejsť na zeleninovo-mäsové pyré, t.j. zeleninu s uvareným chudým mäsom. Všetky ostatné príkrmy sa zavádzajú v rovnakom veku ako u dojčených detí. Pri rozširovaní jedálneho lístka nedojčeného bábätka je možné postupne prejsť z počiatočných mliek na pokračujúce formule. Sú určené pre deti od ukončeného 6. mesiaca veku do 1 roku, majú zníženú bielkovinovú zložku a sú obohatené o železo, jód a zinok.

! PAMÄTAJTE !
Predčasné zavádzanie príkrmov znižuje objem vypitého materského alebo dojčenského mlieka a ohrozuje zdravý vývoj dieťatka. Môže sa to prejaviť tým, že dieťa neprospieva, má hnačky, vracia, môže dôjsť aj k rozvoju alergických ochorení.

ČÍM ZAČAŤ A AKO POKRM PRIPRAVIŤ?

Najvhodnejšie na prvé prikrmovanie sú jednozložkové zeleninové pyré. Zelenina má oproti ovociu neutrálnu chuť – sladká chuť ovocia je považovaná za návykovejšiu (mohlo by dôjsť k odmietaniu nesladkých potravín), preto sú ovocné príkrmy odporúčané až po zeleninových. V našich podmienkach navyše dostanete kúpiť viac druhov zeleniny než ovocia.

Vyberte si, čím začnete. My tu ako príklad volíme mrkvu. Očistenú a olúpanú (lepšie nenakrájanú, pretože tak si uchová viac živín aj sladšiu chuť) ju podusíme v menšom množstve dojčenskej vody do mäkka. Keď bude pripravená, tak ju spoločne s vodou, v ktorej sa mrkva varila, dobre rozmixujeme na hladké, polotekuté pyré a na záver kvapneme rastlinný olej (napr. olivový). Nesolíme, nekoreníme.

Kvôli možným alergickým reakciám sa odporúča dávať dieťaťu vždy len jeden druh zeleniny po dobu 3–4 dní, potom napr. môžete pridať k mrkve zemiak. Takto pokračujete ďalej, pričom sa príkrm postupne bude skladať z viacerých druhov zeleniny. Po zhruba dvoch týždňoch bezproblémového prijímania zeleniny je možné začať podávať zeleninovo-mäsový príkrm (mäso spočiatku nahrádzame iba kuracím vývarom).

Na ďalší nemliečny pokrm, ktorý začneme zavádzať rovnakým spôsobom ako prvý zeleninový, je vhodné ovocie. Väčšinou sa ním nahrádza mliečna desiata alebo olovrant.

Postupne tiež zavádzame večerné kŕmenie kašou – na začiatok je najvhodnejšia ryžová kaša, ktorá neobsahuje lepok a je ľahko stráviteľná. Kedy začať dojčenému dieťaťu pripravovať kašičky, to záleží na individuálnej potrebe dieťaťa, preto sa o tom poraďte so svojím praktickým detským lekárom.

Mohlo by vás zajímat

AKO ZAČAŤ?

Na prvé prikrmovanie sa obvykle volí čas obeda. Príkrmy podávame mäkkou plastovou lyžičkou s neostrými okrajmi. Lyžičku vložte dieťaťu do úst na jazyk a zľahka zatlačte, čo ho prinúti k posunu sústa hornou perou z lyžičky. Kým sa dieťa naučí potravu takto posúvať, bude to však vyžadovať cvik. Vaša trpezlivosť je teda na mieste. Niekedy prvé pokusy vyzerájú tak, že sa sústo vráti von z ústočiek – to však vôbec nemusí znamenať, že malému stravníkovi nechutí. Počiatočné prikrmovanie samozrejme zakončite dojčením.

Dôležité je začínať s kŕmením v pokoji, nie na poslednú chvíľu, kedy sa už dieťa hodnú chvíľu jedla domáha urputným krikom. Je teda dobré si rozvrhnúť, koľko času budete na prípravu pokrmu potrebovať (ak pripravíte väčšie množstvo, môžete dať zvyšnú zeleninu zamraziť). Niekedy je lepšie dieťa najprv nadojčiť, a keď je sýte, ponúknuť mu na ochutnanie prvú lyžičku. Jednako: Postup – najskôr príkrm a potom dojčenie – je považovaný za vhodnejší, pretože výsledkom prikrmovania má byť odbúranie jednej dávky mlieka. Každé dieťa je však iné a onedlho vám samo „povie“, čo mu najviac vyhovuje.

Ak na prvýkrát zje drobec iba jednu lyžičku príkrmu, považujte to za veľký úspech. Nad tri prvé lyžičky mrkvy pôjde máloktorý začínajúci stravník. Postupne sa bude množstvo zjedeného jedla zvyšovať, ale každé dieťatko má svoje tempo. Preto nikdy drobčeka do jedla nenúťte.

! PAMÄTAJTE !
Nesprávna výživa v detstve môže v neskoršom veku viesť k obezite, riziku vzniku srdcových a cievnych ochorení a k rozvoju alergií.

Zelenina vhodná na prvé príkrmy: obvykle sa začína mrkvou, postupne skúšajte zemiak, cuketu, brokolicu, karfiol (v 7. –8. mesiaci veku dieťaťa) a i. – viď naša tabuľka zavádzania potravín podľa veku.

Ovocie vhodné na prvé príkrmy: banán (je vhodný aj preto, že sa ako jediný nemusí prevárať), ďalej jablko, marhuľa (v 6.–7. mesiaci), vyskúšať môžete aj hrušky či broskyne. Ovocie používajte vždy čerstvé a pripravujte ho šetrne, aby sa uchovali vitamíny v ňom obsiahnuté.

Aké mäso?

Začína sa bielym mäsom – kuracím, morčacím, králičím. Postupne môžete zaradiť tiež hovädzie mäso. Odporúča sa raz týždenne mäso nahradiť dobre uvareným vaječným žĺtkom.

Naše tipy:

  • Ak dieťa príkrm odmieta, skúste do hotového jedla pridať malé množstvo materského mlieka. Možno mu tak zachutí.
  • Ak dieťatko spočiatku pokrm nechce, nenúťte ho. Môžete skúsiť iný druh zeleniny (ovocia) alebo ešte pár dní s prvým prikrmovaním počkajte.
  • Podávajte deťom radšej menšie množstvo pokrmu a častejšie.
  • Nikdy nenúťte dieťaťu ani o lyžičku viac, než koľko s chuťou zje.

Autorka: Zuzana Ježková, odborná spolupráca: MUDr. Renáta Růžková

 
 
DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE PRE MAMIČKU

Dojčenie je najlepší spôsob výživy bábätka, pretože materské mlieko zabezpečuje ideálne vyváženú stravu, chráni pred rôznymi chorobami a je taktiež zdrojom ďalších výhod pre matku a dieťa.

Odporúčame, aby rozhodnutie o spôsobe dojčenia bolo konzultované s lekárom alebo pôrodnou sestričkou/asistentkou. Odporúčanie špecialistu taktiež pomáha s prípravou na dojčenie a udržanie laktácie.

Účelom náhradného dojčenského mlieka je zastúpiť materské mlieko v prípade, keď sa matka rozhodne prestať dojčiť alebo z určitých dôvodov dojčenie nie je možné. Zapamätajte si, že rozhodnutie prestať dojčiť alebo čiastočne dokrmovať obmedzí množstvo vytváraného mlieka. Pokiaľ sa z akéhokoľvek dôvodu rozhodnete ukončiť dojčenie, majte na pamäti, že takéto rozhodnutie sa ťažko mení. Berte do úvahy aj sociálne dôsledky používania náhradného dojčenského mlieka a v neposlednom rade aj finančné zaťaženie spojené s jeho používaním. Náhradné dojčenské mlieko je potrebné vždy pripravovať, využívať a uchovávať podľa návodu na etikete a takto predchádzať ohrozeniu zdravia dieťaťa. Pri zavádzaní doplnkov mliečnej stravy si zapamätajte, že musia byť prispôsobené potrebám dieťaťa, bezpečné a podávané podľa odporúčaní. Len vtedy je možné minimalizovať riziko negatívneho vplyvu na zdravie dieťaťa. Informácie na nasledujúcich stránkach poskytujú prehľad o výžive dojčiat a výrobkoch Nestlé vrátane informácií o počiatočných mliekach.

Pozor! Informácie, ktoré sa týkajú počiatočných mliek, je možné sprístupniť len na výslovnú žiadosť rodičov.

Prehlasujem, že si chcem prehliadnuť informácie o počiatočných mliekach.

Nechcem pokračovať

Chcem pokračovať